fot. własne/Paweł Jerzmanowski

Lotto Ekstraklasa. Zbigniew Boniek komentuje decyzję Komisji Ligi!


0


Po sobotnich zamieszkach na stadionie w Gliwicach, gdzie spotkanie 26. kolejki Lotto Ekstraklasy rozgrywały ze sobą miejscowy Piast i Górnik Zabrze, Komisja Ligi podjęła decyzję o ukaraniu obu zespołów. Do werdyktu odniósł się w mocnych słowach prezes PZPN – Zbigniew Boniek. Jego zdaniem KL się wygłupiła.

Przypomnijmy, że podczas spotkania pomiędzy Piastem Gliwice, a Górnikiem Zabrze doszło do wtargnięcia miejscowych kibiców na boisko. Pojedynek został przerwany w 80. minucie, przy wyniku 1:0 dla gospodarzy. Na murawie pojawiła się policja konno, która próbowała uspokoić krewkich fanatyków miejscowej drużyny. Niestety nie udało się to na tyle, by można było dokończyć mecz. W związku z tym podjęto decyzję o jego przerwaniu. W poniedziałek podczas posiedzenia Komisji Ligi swoje wyjaśnienia złożyły oba kluby, jak i stowarzyszenia kibiców tych drużyn. Po tym Komisja podjęła decyzję o ukaraniu Piasta walkowerem w stosunku 0:3 na korzyść Górnika, a Zabrzanom jednocześnie odjęto 3 punkty. Gliwiczanie mają dodatkowo zakaz organizowania wyjazdowych grup kibicowskich na 6 najbliższych spotkań oraz na 2 kolejne z Górnikiem w Zabrzu. Zapłaci też grzywnę w wysokości 80 tysięcy złotych. Górnik również nie może organizować wyjazdowych grup kibico powskich na 6 najbliższych spotkań oraz 2 kolejne w Gliwicach z Piastem. Ponadto zapłaci karę w wysokości 40 tysięcy złotych.

Teraz do werdyktu odniósł Zbigniew Boniek, który nie ukrywa, że nie podoba mu się ta decyzja i jest niemożliwa do zaakceptowania. Jego zdaniem została podjęta emocjonalnie, a nie merytorycznie. –Do szefa Najwyższej Komisji Odwoławczej w PZPN nie mam zamiaru dzwonić, natomiast nie ukrywam, że decyzja Komisji Ligi jest dla mnie niezrozumiała. I trudna, albo wręcz niemożliwa do zaakceptowania. To ciało powinno wydawać decyzje merytoryczne, a nie emocjonalne. Wydaje mi się, że to była jedna z najprostszych spraw dla Komisji Ligi nie tylko w ostatnim czasie, ale w ogóle odkąd została powołana. – powiedział dla „Katowickiego Sportu”. Jak dodał, kara należała się obu zespołom, jednak odjęcie punktów Górnikowi, to już za dużo.

Kara jednak się należała, podobnie jak sankcje dla kibiców Górnika. Natomiast w tej części decyzji, która dotyczy odjęcia punktów klubowi z Zabrza, Komisja Ligi po prostu się wygłupiła!

Na koniec dodał, że nie ma czegoś takiego jak obustronny walkower. Ukarany powinien być tego, z którego winy mecz został przerwany. – Wiem, że środowisko piłkarskie jest podzielone w opiniach na temat kar wymierzonych przez KL, punkt widzenia zależy generalnie od miejsca siedzenia, ale ja absolutnie nie akceptuję czegoś takiego jak obustronny walkower. Trzeba ukarać tego, z winy kogo mecz został przerwany. A to naprawdę nie jest trudne do ustalenia.

Like it? Share with your friends!

0